12.06.2018

11 maja w Adana, Gipuzkoa odbyło się otwarcie zakładu pojazdów elekromobilnych firmy Irizar - pierwszego europejskiego zakładu pojazdów elektromobilnych. Inwestycja ta kosztowała 75 mln euro, zajmuje obszar 18,000 m2 i mieści się na prawie 4 ha działce.

Zakład  nie będzie zajmować się jedynie produkcją autobusów elektrycznych, ale i innych pojazdów przemysłowych, które uzupełnią potrzeby miast w zakresie elektrombilności. Nowy zakład, którego początkowe moce produkcyjne wynoszą 1,000 pojazdów rocznie zajmie się produkcją pojazdów, oraz ich podstawowych elementów i podzespołów.

Na wstępnym etapie produkcji zakład produkował jeden autobus co trzy dni, obecnie produkuje jeden autobus co dwa dni. Z uwagi na portfel zamówień, produkcja podwoi się we wrześniu i osiągnie poziom jednego autobusu dziennie.

Przy realizowaniu w/w nowego zakładu Irizar e-mobility zastosowano innowacyjne elementy i najnowsze rozwiązania technologiczne. Szczególny nacisk położony został  na kwestie, które dotyczą zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, jak super płaskie posadzki bez szczelin dylatacyjnych, spawane indukcyjnie poszycie dachowe; oświetlenie diodowe LED po stronie wewnętrznej i zewnętrznej budynku; scentralizowane sterowanie infrastrukturą budynku oraz mediami związanymi z procesem produkcyjnym (oświetlenie, klimatyzacja, ogrzewanie, układ pneumatyczny, namioty lakiernicze). (Zarządzanie pomieszczeniami z dotykowymi elementami sterowania).

Przewidziano także magazyn oraz układ ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem nadmiaru pary generowanej. Zakład posiada własne tory oraz stanowiska testowe, aby zapewnić wiarygodność i wydajność sprzętu oraz sprawdzenie technologii stosowanej do produkcji pojazdów, ich elementów i  podzespołów. Cechy te umożliwiły zakładowi uzyskanie świadectwa energetycznego klasy A – najwyższego, jaki można uzyskać w Europie.

Innowacyjny zakład, z zastosowaniem najnowocześniejszych zdobyczy  techniki.

Warto podkreślić wpływ tej inwestycji na dobrostan ludności i tworzeniem nowych miejsc  pracy. Obecnie powstało pierwsze 150 miejsc pracy. W tym roku ich liczba wzrośnie do 200, a w kolejnych 5 latach przewiduje się, że docelowo ta liczba wzrośnie do 300-500 miejsc pracy.

Innym istotnym aspektem jest program mający na celu przyciąganie talentów oraz wiedzy w celu zwiększenia naszego potencjału innowacyjnego oraz opracowanie technologii umożliwiającej pokonywanie przyszłych wyzwań. Średni wiek techników, a więc ludzi, którzy poświęcają się i realizują w nowej inwestycji, a których celem jest praktyczna transformacja mobilności wynosi ok. 26 lat.

Pionierska technologia Irizar Group

Asortyment produktów elektromobilnych firmy Irizar obejmuje autobusy i pojazdy elektryczne o zerowej emisji, które są opracowywane z wykorzystaniem technologii Grupy. Jest to najnowsza, europejska, wiarogodna technologia, z zaawansowanym projektowaniem, łącząca w sobie pionierski wkład do techniki w sektorze motoryzacyjnym we współpracy z najbardziej prestiżowymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi w Europie. Technologie te spełniają wszystkie regulacje europejskie, zostały sprawdzone w laboratoriach Irizar oraz na stanowiskach badawczych, a także w pojazdach eksploatowanych w miastach od 2014 r.

Obecnie Irizar Group  bierze czynny udział w głównych projektach europejskich dotyczących przyszłej elektryfikacji miast i pasażerskiego transportu publicznego. Wymiar międzynarodowy zauważalny jest w takich projektach, jak jazda autonomiczna, ulepszenia układów magazynowania energii, wykorzystanie energii, znormalizowanie układów ładowania, łączności, analizy big data,  tudzież sztucznej inteligencji... Wszystko to będzie mieć decydujące znaczenie dla nowej generacji czystego, skutecznego, szybkiego, znormalizowanego, inteligentnego transportu i połączeń sieciowych.

Dzięki innowacjom i technologii Grupy możliwa jest realizacja zamiaru polegającego na definitywnym promowaniu mobilności w miastach z wykorzystaniem autobusu, jako najlepszej alternatywy dla zbiorowych przewozów pasażerskich w środowiskach miejskich, oraz wysforowanie się przez Irizar na pozycję leader’a technologii europejskiej tj. produkcji  100% elektrycznego autobusu miejskiego, o zerowej emisji.

Irizar e-mobility

Produkty i usługi ‘pod klucz’

Irizar e-mobility założono z myślą o znalezieniu  kompleksowych rozwiązań w zakresie elektromobilności dla miast – tj. produkcja 100% autobusów elektrycznych oraz produkcja i instalowanie podstawowych elementów infrastruktury do ładowania, trakcji  i magazynowania energii; wszystko to opracowano i zaprojektowano z 100% wykorzystaniem technologii Grupy, z gwarancją i jakością usług firmy Irizar.

Operator floty pojazdów uzyskuje dodatkową korzyść -na każdym etapie inwestycji możliwy jest kontakt z firmą, włącznie z serwisem posprzedażnym, konserwacją i naprawami, dopasowanymi do potrzeb klienta oraz z kompleksową obsługą pojazdu.

Nowy zakład produkuje autobusy miejskie o długości 10.8 m i 12 m; jeżdżą one w różnych miastach Europy od 2014 r; produkuje się też 18 m autobusy przegubowe, a niedługo rozpocznie się produkcja autobusów z podwójnymi przegubami i innych pojazdów elektrycznych. Asortyment produkcyjny pojazdów elektrycznych firmy Irizar obejmuje obecnie trzy modele: autobus Irizar ie, tramwaj Irizar ie oraz ciężarówka ie Iizar. Zakład Irizar e-mobility świadczy także usługi doradcze. Dzięki danym otrzymanym z badań nad  energią na trasach obsługi pasażerskiej (dane  z jazdy, prędkość, klimat, teren…) Irizar jest w stanie udzielić porad odnośnie energii, jaką należy doładować pojazd, strategii optymalizacyjnej, parametrów mocy, czasów ładowania czy żywota eksploatacyjnego baterii.

Irizar e-mobility prowadzi profilaktyczną i kompleksową konserwację głównych układów i podzespołów pojazdu, co znajduje odbicie w kosztach użytkowania w okresie eksploatacyjnym, w poprawie dostępności pojazdu, parametrach eksploatacyjnych oraz wartości rezydualnej. Realizuje się to zasadniczo wykorzystując narzędzia monitorujące ( drzwi, baterie, klimatyzacja, ogrzewanie, pantograf, układ zasilania..), co zapewnia dostępność autobusu, jego niezawodność, optymalizację czasu konserwacji oraz  monitorowanie w czasie rzeczywistym.

Inteligentna technologia. Oferujemy opłacalne, najnowsze rozwiązania a także ciągłe aktualizacje wbudowanych układów tak, aby skutecznie podjąć wyzwanie odnośnie maksymalizacji żywota eksploatacyjnego każdego pojazdu, co składa się na optymalizację wartości aktywów firmy. Wreszcie, Irizar e-mobility ofertuje na zamówienie system zarządzanie flotą pojazdów, który poza kompleksowym monitorowaniem kosztów i efektywności może zoptymalizować  parametry eksploatacyjnie i  opłacalność każdej floty pojazdów i zapewnić bezpieczną jazdę.

Autobus Irizar ie

Ten model autobusu jest całkowicie bezpieczny, wiarogodny, opłacalny, ze sprawdzonym i wypróbowanym zasięgiem oraz sprawnością; operatorom oferuje się znaczne możliwości wyboru opcji na życzenie klienta – chodzi tu o sam produkt, jak i kompleksową konserwację i serwis przez całą długość żywota eksploatacyjnego pojazdu. Zasięg 12m autobusu wynosi 200-220 km, przy średniej prędkości 15-17 km/h, co zapewnia 14-16 h jazdy  przy dużym ruchu miejskim oraz między miastami, w różnych warunkach pogodowych; testy potwierdzają zasięg i efektywność tych pojazdów. Od 2014 r w różnych miastach europejskich eksploatowano ponad sto autobusów Irizar, w pełni sprawnych, o zerowej emisyjności. Obecnie wersja 12 m uzupełniana jest o wersję 10.8 m oraz przegubową wersję 18 m – wszystkie te pojazdy mają zerową emisję i 100% napęd elektryczny.

Tramwaj Irizar ie

Model ten opracowano w wersjach  12-18 m [wersja przegubowa], z max ilością 155  miejsc pasażerskich. Autobus ten przypomina tramwaj i łączy w sobie dużą przestrzeń pasażerską, łatwość dostępu oraz wewnętrzną konfigurację tramwaju z elastycznością autobusu miejskiego.

Tramwaj Irizar ie oferuje wyrazisty, minimalistyczny design, a wszystkie jego cechy odpowiadają szczególnym aspektom funkcjonalnym pojazdu co sprawia, że jest łatwo rozpoznawalny przez pasażerów i ma on szczególną  ‘tożsamość’. Dostępność, bezpieczeństwo, strumień przemieszczających się pasażerów i ich komfort to natchnienia dla architektów wnętrz, dzięki czemu wnętrze pojazdu jest jasne, wygodne, przestrzenne, miłe dla oka i bezpieczne. Dostęp do pojazdu i  ruch pasażerów stają się prostsze dzięki rozsuwanym drzwiom [do 8 szt.], niskiej podłodze, rozmieszczeniu miejsc siedzących oraz przejść miedzy nimi, oznaczeniom miejsc siedzących z rezerwacjami dla wózków inwalidzkich i dziecięcych, możliwością zatrzymania na żądanie [z wizualizacją i sygnałami dźwiękowymi], kasownikom, projektem fotela kierowcy i ‘klęczników’ przy, wysokości 250 -270 mm, a to zapewnia  komfortowy dostęp do pojazdu, nie wymagający dużego wysiłku.

Dla państwa wygody Irizar może zainstalować szeroki zakres osprzętu, jak ładowarki USB, Wi-Fi, przyciski dla słabowidzących [Braille’a], półki bagażowe, informacje dla podróżnych, wnętrze winylowe itd.

Ciężarówka ie Irizar

Globalna wizja elektryfikacji miast i poszukiwanie synergii  z infrastrukturą wraz z możliwościami technologicznymi umożliwiły Grupie rozszerzenie jej zakresu produktów o pojazdy przemysłowe dla miast.

 

Odwiedź jeden z naszych oddziałów

i zapoznaj się z naszą ofertą i promocjami!

Centrala Firmy

ul. Myślenicka 19
32-031 Mogilany
tel. 12 372 70 00
infolinia: 888 888 824

Zapraszamy:
pon.-pt. 7-22
sob. 7-14

Design by KMProjekt.pl